İliç

1938 yılında ilçe merkezinin Kuruçay’dan İliç’e alınmasıyla kurulan İliç ilçesi tarihten günümüze birçok değişim ve gelişim göstermiştir. Özellikle son yıllarda yakaladığı gelişe trendiyle eşsiz doğal güzellikleriyle, mevcut hayvan varlığı ve markalaşmış tulum peyniriyle ve değişik kültürlerin harmanlanmasıyla oluşan karakteriyle önümüzdeki yıllarda daha çok dikkat çeken bir ilçe olacaktır.

İliç ilçemiz zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Krom, manganez gibi madenler çıkarılmasına rağmen İliç’ i maden ilçesi yapan aslında altın madeni rezervleridir. 2010 yılından beri Anagold Madencilik A.Ş’nin işlettiği altın madeni ocaklarından şu ana kadar 21,5 ton altın üretimiyle Türkiye’de mevcut altın madenleri içerisinde ikinci büyük altın madeni olmuştur. İliç’e bölgemize ve Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlayan altın madeni işletmesi ilçemizin en önemli istihdam kaynağıdır.

İlçemiz mevcut hayvan varlığı ile Erzincan’da ilk sırada gelmektedir. Baharın gelmesiyle yaylalara çıkan hayvancılarımız 7-8 ay yaylalarda zor koşullarda kalmakta ve büyük bir zahmetle meşhur Erzincan tutum peynirini üretmektedirler. Kaymakamlığımızın öncülük ettiği projeyle de tesisleşme aşamasını tamamlayıp daha sağlıklı bir üretim ve markalaşma sürecini hedeflemekteyiz.

2014 yılının son günlerde su tutmaya başlayan Bağıştaş – 1 Barajı İliç’e farklı bir güzellik katmıştır. Daha önce Fırat üzerinde yapılan raftinge ek olarak yelken ve kano gibi daha değişik su sporlarına da çok elverişli bir konuma gelmiştir. Munzur dağlarının eteklerindeki yaylaların eşsiz güzellikleri de daha fazla tanıtımı hak etmektedir.

Farklı yaşam ve düşünceye sahip olan insanların bir arada yaşamanın en güzel örneğini sergiledikleri ve kendine has bir kültürel zenginliği içinde barındıran İliç ilçemiz ulaşım imkânlarının şu an yapılan çalışmalarla artırılmasıyla ve mevcut potansiyeli ile ilerde çok daha iyi bir konuma ulaşacağına olan inancım tamdır.

TOP